Badmössa

99,00 kr

Med denna fina badmössa kan ditt barn skydda håret från att bli blött i duschen, badet eller i bastun.

6 i lager

Beskrivning

En badmössa med motiv från The Avengers. Detta är en mjuk och bekväm badmössa som hjälper ditt barn att skydda håret från att bli blött i duschen, badet eller i bastun.Det underlättar simningen genom att skydda och hålla håret på plats samt minskar även vattenmotståndet, vilket främjar bättre glid i vattnet och därmed högre hastighet.

Den är tillverkad av 100% silikon och materialet är mycket mjukt samt behagligt att ta på.Den drar eller sliter inte ut håret jämfört med badmössor i gummi- och latex. Att bära en badmössa är bekvämt, det klämmer inte och barnet kommer inte att känna något tryck på huvudet. Badmössan kommer inte att gulna av klor med tiden utan är mycket resistent.

Badmössan är dessutom mycket töjbar och flexibel vilket gör den enkel att sätta på sig.Det går snabbt och enkelt att sätta på sig den oavsett om barnet har långt, tjock eller lockigt hår.Badmössans material är snabbtorkande. Badmössan kan användas i poolen och alla andra typer av bad, samt som ett alternativ till badmössa hemma. Den är lämplig för barn i alla åldrar och kön då den har en universal storlek.

SpecifikationerRekommenderad ålder:+ 3 årStorlek på produkt:One SizeMaterial:100% SilikonFärg: Blå, röd, flerfärgadIngår i förpackning: 1 st badmössa

Rekommenderas ej för barn under 3 år.

Det finns inga recensioner än.

Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.