Färgade vattenpärlor 5g

29 kr

Häftiga, färgade vattenpärlor som du lägger i vatten så att de sväller.

82 i lager

Beskrivning

Ett set med häftiga, färgade vattenpärlor. Om du lägger dessa färgglada vattenpärlor i vatten så sväller de från 3 mm i diameter till ca 15 mm i diameter. De blir nästan fem gånger större och det går fort! Dessa vattenkulor är tillverkade avhydrogelsubstans vilket är mycket användbart för att vattna blommor. Dessa färgglada kulor blir också en riktigt fin prydnad i genomskinliga vaser. Kulorna är också kul för barn att leka med men de bör inte leka med dem själva utan att ha en vuxen i sin närvaro. Det är mycket farligt om ett barn äter en av kulorna då de sväller mycket fort.

Lägg pärlorna i ca 1 liter vatten under 12 timmar. Häll sedan bort överblivet vatten och sedan kan du dekorera med dem. Efter 1-2 veckor kan det vara bra att skölja pärlorna så att de håller sin storlek och sin lyster.

OBS!Spola ej ner dessa i avloppet då de sväller och kan orsaka stopp i ledningarna. Alla pärlor är helt giftfria och säkra att röra och handskas med. De sväller dock enormt snabbt och kan på så vis vara farligt om ett barn äter dom.

Specifikationer

Rekommenderad ålder: + 3 år

Storlek på produkt: ø 3 mm | När de lagts i vatten: ø 15 mm

Vikt före vatten: 5 gram

Färg: Flerfärgade

Material: Hydrogel

Rekommenderas ej för barn under 3 år. Innehåller smådelar, kvävningsrisk!

Det finns inga recensioner än.

Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.